آروماتراپی در بارداری

رایحه درمانی در کنار اکثر درمانها می تواند بسیار موثر باشد اما به ندرت به عنوان یک روش اصلی درمان استفاده می گردد.به همین دلیل معمولآ در درمان با روشهای مختلف مانند ماساژ درمانی ، درمان با گیاهان دارویی یا درمانهای انرژی با یک درمان گر رایحه درمانی مشورت می گردد. نیروی شفابخش رایحه درمانی در طی حاملگی بی نهایت سودمند است.

رایحه درمانی در طی حاملگی به کم کردن مسایل ناخوشایندی چون تهوع و استفراغ صبحگاهی، تورم دست و پا، دردهای عمومی و خستگی کمک می کند.آروماها برای آرام سازی بدن( Relaxation)، درمان یبوست و وریدهای واریسی، رفع مشکل خواب، احتباس مایعات، زخم نوك سينه ، کشیدگی عضلات و نیز در طی لیبر مورد استفاده قرار می گیرند.البته بر حسب ماههای حاملگی آروماهای متفاوتی می تواند مفید باشد .از جمله آروماهای مجاز برای استفاده در طی بارداری می توان به روغنهای رازیانه، اسطوخودوس، نعناع،لیمو ترش،گل سرخ،فلفل سیاه، دانه انگور،سنبل،اوکالیپتوس، گل شمعدانی و روغن گل جعفری اشاره کرد. آروماهای ريحان، آويشن، سوسن calamus پونه، sage، رزماري (اكليل كوهي( rosemary، سرو كوهي juniper مي‌توانند به جنين صدمه بزنند يا اينكه در صورت استفاده داخلي يا حتي استفاده خارجي باعث سقط جنين شوند.بنابر این بهتر است در زمان بارداري از رايحه ‌درماني با آروماهای ذکر شده اجتناب شود. همچنین ماساژ همراه با رایحه درمانی در طی بارداری و مراحل لیبر برای قسمتهای مختلف بدن به کار می رود که می تواند تاثیر آروماتراپی را بیشتر کند. از رايحه درماني در درمان بيماري صبحگاهي در بارداري، استفراغ هاي مكرر در طول حاملگي، يبوست دوران بارداري، رفع بي خوابي در بارداري، ادم دست و پا در زنان باردار و درمان زخم نوك پستان(نيپل) زنان باردار استفاده مي شود. همچنین ماساژ همراه با رایحه درمانی در طی بارداری و مراحل لیبر برای قسمتهای مختلف بدن به کار می رود که می تواند تاثیر آروماتراپی را بیشتر کند.

بین هفته 12 تا 20 بارداری، ماساژ برای همه قسمتهای بدن توصیه می شود. پس از این زمان، مادر باردار باید در حالتی بنشیند یا به پشت بخوابد که تعدادی بالش زیر پاها و سرش قرار دارد. برای ماساژ سر، یک بالش زیر سینه و روی شکم بگذارید و آرنج ها را روی میز قرار دهید. بدین ترتیب خانم باردار راحت تر خواهد بود. روغن ماساژ فقط باید حاوی روغن گل های ملایم نظیر : اسطوخودوس، شمعدانی، رز یا بابونه باشد. از اسانس هایی که موجب قاعدگی می شوندمانند مریم گلی، ریحان ، رازیانه ورزماری و روغن های سمی و محرک مانند wintergreen، کافور، پونه، نعناع، مر، سرو کوهی، چوب صندل، تخم رازیانه و آویشن پرهیز کنید. از هیچ روغن اسانسی در دو تا سه ماهه اول بارداری (12 هفته) استفاده نکنید. از 5 تا 9 ماهگی گردن و ماهیچه های منقبض شانه را ماساژ دهید. ماساژ ملایم ستون فقرات و بخش پایینی پشت در حالی که خانم باردار نشسته است. نیز توصیه می شود. حمام های گرم، درد پشت و پاها را تسکین می بخشد ولی یادتان باشد که فقط از اسانس های ملایم استفاده کنید. اسطوخودوس به همراه ترنج برای طراوات بخشیدن به هوای اتاق قابل استفاده است. روغن هایی که برای روی شکم استفاده می شوند. از انواع بسیار مغذی اند تا از ترک خوردگی جلوگیری کنند. از روغن های گیاهی مانند مغز گندم، آووکادو و عناب استفاده کنید.