حقایقی در مورد حس بویایی انسان ها

بینی انسان چند رایحه مختلف را می تواند از هم تشخیص دهد؟

برخی مواقع انسان ها حس بویایی خود را از این جهت که قادر به تشخیص بوها نیستند، مورد سرزنش قرار می دهند. اما مطالعات اخیر نشان می دهد که بینی ما می تواند تریلیون ها رایحه مختلف را از هم تشخیص دهد این در حالی است که چشم ما تنها می تواند  میلیون رنگ را شناسایی کند.

آیا بینی می تواند از بو کشیدن خسته شود؟

حتی افرادی که حس بویایی بسیار قوی دارند نیز می توانند به حالتی به نام «خستگی بویایی» برسند. به عنوان مثال این حالت می تواند در زمانی که شما به مدت طولانی در آشپزخانه بمانید، اتفاق بیفتد

آیا یک عطر مشخص بر روی هر  فردی بوی متفاوتی دارد؟

شما می توانید این موضوع را با دوست خود امتحان کنید، در واقع از یک عطر مشخص به صورت شریکی با دوست خود استفاده کنید در نتیجه متوجه تفاوت رایحه های آن خواهید شد. اما دلیل این موضوع چیست؟ در واقع رایحه یک عطر زمانی که مواد شیمایی موجود در آن با پوست شما واکنش نشان می دهد، مشخص خواهد شد. پس در نتیجه بنا به نوع پوست و فعالیت های شیمیایی بدن هر شخص، رایحه ناشی از عطر متفاوت خواهد بود.

خانم ها حس بویایی قوی تری در برابر عرق دارند یا آقایان؟

مخفی کردن بوی عرق از خانم ها کار بسیار سختی است. در یک آزمون بویایی که توسط تیم تحقیقاتی مرکز علمی «مونل» انجام شده بود، پژوهشگران از داوطلبان زن و مرد خواستند شیشه هایی حاوی عرق زیر بغل مرد یا زن را بو کنند و سپس همزمان شیشه های دیگری از ترکیب عرق و یک ماده خوشبو کننده را بو بکشند که در مجموع  32 ماده خوشبو کننده در این آزمون استفاده شده بود و زنان داوطلب اظهار کردند در میان این خوشبو کننده ها، تنها 2 نمونه از آنها توانسته اند به برطرف کردن بوی عرق کمک کنند، در عوض مردان گفته اند 19 نمونه از میان این 32 خوشبو کننده مختلف به حال بینی آنها مفید بوده است.

طی این تحقیق محققان به این نتیجه رسیدن که شامه زنانه در برابر بوی عرق بسیار قوی تر از آقایان است و علاوه بر این اگر چه از نظر علمی میان عرق زنان و مردان تفاوت هایی از لحاظ میزان شدت وجود ندارد اما عرق زنان بسیار راحت تر از عرق مردانه با بوهای دیگر ترکیب می شود.

چه عواملی می تواند باعث کاهش حس بویایی انسان شوند؟

توتون و تنباکو و داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و قرص های فشار خون می توانند باعث کاهش حس بویایی شما شوند. علاوه بر این مشکلات سینوسی، سرماخوردگی و آنفولانزا و یا هر ضربه ای به سر می تواند بر روی این حس انسان تاثیر گذار بگذارند.

آیا حس چشایی با حس بویایی مرتبط است؟

باور عمومی بر این است که قسمت اعظم حس چشایی از زبان ناشی می شود اما این قضیه صحت نداشته و زبان در رابطه با طعم بسیار ابتدایی عمل می کند. در واقع قسمت اعظم تجربه افراد از طعم از سیستم بویایی ناشی می شود.

یک مولفه قطعی برای مزه یک غذا سیستم بویایی فرد است و زبان شاید موتور اصلی طعم مواد غذایی نباشد اما حسگرهای واقع بر روی این عضو فرایند کلی چشایی را تقویت می کنند.

آیا حس بویایی زمانی که خواب هستیم نیز فعال است؟

خیر. در واقع انسان ها زمانی که بیدار هستند می توانند بوی قهوه و سایر رایحه ها را احساس کنند و بوی ناشی از این نوشیدنی نمی تواند باعث بیدار کردن شما شود و

دقیقا به همین دلیل است که انسان ها از ساعت های زنگ دار برای بیدار شدن خود استفاده می کنند نه از رایحه ها.