تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

باید بدانید که سلولهای بویایی در سقف بینی وجود دارد که با رسیدن مولکولهای مواد بوییدنی به سمت بالا و سقف بینی ، باعث تحریک این سلولها شده و فرد متوجه بو میشود. زمانیکه این مسیر مسدود باشد فرد متوجه بو نمیشود و عملا حس بویایی وی تحریک نمیشودکاهش حس بویایی بعد از عمل نیز به خاطر تورم ناشی از عمل جراحی است که باعث گرفتگی مسیر های  نام برده میشود و در فرد این حس را ایجاد میکند که حس بویایی خود را از دست داده ، اما این تورم رفته رفته کمتر میشود و ورم های ناشی از عمل از بین میروند در نتیجه نیز مسیرهایی که حس بویایی را تحریک میکنند باز شده و دوباره فرد به حالت اولیه باز میگردد.

آیا عمل جراحی بینی حس بویایی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد ؟

جواب سرراست و کوتاه به این سوال “بله” است . عمل جراحی بینی به احتمال زیاد بر روی حس بویایی شما اثر خواهد گذاشت اما تاثیر آن موقتی خواهد بود . وقتی شما بینی خود را جراحی می کنید ، تورم و کبودی بینی فقط برای چند هفته الی چند ماه ادامه خواهد داشت .

به گفته دکتر تئودور دیکتابن “سیستم بویایی به اندازه سیستم فهم و ادراک انسان پیچیده نیست

در بینی شما محفظه هایی وجود دارد که انتهای عصب بویایی به آنها متصل هستند هنگامی که شما نفس می کشید، هوا در اطراف این محفظه ها می گردد و شما آن رایحه را درک می کنید.

پس از اینکه جراحی بینی به اتمام رسید ،بینی شما برای یک دوره ی طولانی متورم خواهد شد به همین دلیل آن محفظه هایی که در انتهای اعصاب بویایی قرار داشتند دیگر مانند قبل نخواهند بود . تورم باعث می شود که این محفظه ها تا حدی بسته شوند و در نتیجه تا زمانی که تورم ادامه داشته باشد شما با کاهش حس بویایی مواجه خواهید شد. همچنین ممکن است تا حدی بر روی حس چشایی شما نیز تاثیر بگذارد به دلیل اینکه بینی و حس بویایی نقش بزرگی را در حس چشایی شما ایفا می کند.

احساس بویایی در افرادی که دچار انحراف بینی هستند کم تر از افراد معمولی است بنابراین ، در صورتیکه این عارضه ناشی از انحراف بینی باشد بعد از عمل جراحی بینی بویایی بهبود می یابد.

همچنین افرادی که دارای  پولیپ بینی هستند نیز باید قبل از عمل سی تی اسکن از بینی و سینوس انجام دهند و این موارد را اصلاح نمایند.

در صورت درمان پولیپ و انحراف بینی مشکلات بینی حل و تنفس راحت تر خواهد بود ، همچنین احساس بویایی نیز افزایش خواهد یافت.

تحقیقات علمی درباره ی افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند نشان داده است که ۸۶ درصد از حس بویایی آنها پس ۶ ماه باز خواهد گشت این یک حد مطلوب است چونکه بهبود کامل بینی شما می تواند یک سال به طول بینجامد تا تورم آن به طور کامل از بین برود.