شرکت مهندسی پزشکی صبا تجهیز سبلان (دانش‌بنیان) در فروردین ماه سال 1391 با هدف طراحی، بومی سازی و تولید سیستم­‌های ارزیابی حواس شیمیایی (بویایی و چشایی) در ایران تأسیس شد.

انواع تست‌های بویایی تولید‌شده در این شرکت، توسط گروه مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شده و سپس مراحل استانداردسازی و اعتباربخشی آنها با همکاری اساتید صاحب نظر گروه‌های مختلف علوم پزشکی از جمله، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، پزشکی قانونی، طب کار و بهداشت حرفه‌ای، طب کودکان و طب سالمندی در دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی انجام شده‌است.

تمام محصولات این شرکت دارای گواهینامه‌های ثبت اختراع و پروانه ساخت وزارت بهداشت و درمان می‌باشند و تست بویایی ویژه پزشکی قانونی به عنوان روش جدید در تشخیص تمارض، مراحل ثبت اختراع در کشور امریکا را طی می‌نماید.

این شرکت افتخار ارائه‌ی «تنها تست بویایی استاندارد مردم ایران» به مراکز تحقیقاتی و درمانی را دارد، هم‌چنین «تست بویایی ویژه پزشکی قانونی» به عنوان معتبرترین روش در تشخیص تمارض، مورد استناد مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور می‌باشد.

در حال حاضر، شرکت مهندسی پزشکی صبا تجهیز سبلان، تمرکز خود را در بخش تحقیق و توسعه بر روی مواد زیستی و تجهیزات پیشرفته پزشکی قرار داده‌است و می‌کوشد با ارائه‌ی راهکارهای نوین تشخیص و درمان، به عنوان شرکت پیشرو در صنعت مهندسی پزشکی کشور مطرح شود و در ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی مردم نقش مؤثری داشته‌باشد.